Projekt Zelené kopce

ANEB OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ SE VYPLATÍ

Už od Bronzové úrovně si naše týmy vybíraly takové cíle svých expedic, které jim umožňovaly starat se o životní prostředí, a to bez vidiny jakékoliv odměny. Když však DofE nabídlo na přelomu jara a léta 2018 (v období stříbrných expedic) deseti týmům z celé republiky příležitost spolupracovat s firmou Northfinder prostřednictvím projektu Zelené kopce, bylo jasné, že by úsilí našich účastníků mohlo být konečně odměněno. Neváhali jsme tedy a do výběrového řízení se přihlásili. A uspěli jsme!

Čekací lhůta uběhla jako voda. Týden před odjezdem na ostrou expedici do Zlaté Koruny na řece Vltavě jsme nafasovali vybavení poskytnuté právě firmou Northfinder, konkrétně batohy Ottawa nebo Calgary, suché vaky a nepromokavé bundy, a dozvěděli se, co se od nás vlastně očekává na oplátku - natočit vlog nebo napsat blog o sbírání odpadků během naší expedice. 


Doufáme, že důvěru v nás kladenou nezklameme.

Ohlédnutí za minulými expedicemi

Když naše centrum začalo v roce 2016 s DofE, nikdo neměl ani tušení, do čeho se to vlastně pouštíme - na realitu člověka žádné propagační materiály, přednášky nebo školení nepřipraví. Naběhli jsme do nového režimu, který zahrnoval plnění námi zvolených aktivit, a v mezičase jsme z tepla (a bezpečí) domova připravovali naše první dobrodružné expedice.

Jeden z týmů cestoval na kolech podél řeky Bečvy, jejich cílem bylo měřit hodnoty znečištění říční vody. Druhý tým se vydal na Znojemsko, kde monitoroval aktivitu bobrů v oblasti a jimi způsobené škody. Ač ani jedné z výprav počasí příliš nepřálo, dokázali účastníci splnit stanovené cíle, a to jen za cenu probdělé noci a bolavého těla.

Letní prázdniny nám pomohly odpočinout si od všeho shonu, takže jsme Stříbrnou úroveň začínali téměř s tímtéž nadšením, se kterým jsme se poprvé pustili do Bronzu. Nové aktivity, těžší cíle, delší expedice, víc organizace. Už to holt nebyla procházka růžovým sadem.

Nervozita se s blížící se cvičnou expedicí rostla - tentokrát jsme se rozhodli vyrazit s rafty na vodu, konkrétně na řeku Moravu. Cíli této expedice bylo měřit hloubku koryta, zdokumentovat množství odpadků v okolí toku (a tábořiště) a pokusit se řeku vyčistit. Počasí nám přálo, déšť (kterým nám předpověď počasí vyhrožovala už dva týdny před odjezdem) se nedostavil a obě noci se nám podařilo najít ideální tábořiště. Podtrženo sečteno, stříbrná cvičná expedice byla nejen zatím nejlepší expedicí, na které jsme byli, ale také nám umožnila stát se součástí projektu s firmou Northfinder.

Naostro s Northfindrem

Den první: Nedobrovolné koupání

Všechno to začalo jako každá jiná expedice - brzký ranní sraz na nádraží, spousta zívání, vyšilování kvůli zapomenutým věcem, porovnávání batohů (hlavně co se týče váhy a nacpanosti)... Ten, kdo někdy zkoušel jet s DofE týmem na expedici, si to určitě dokáže představit v živých barvách.

V šest hodin ráno jsme tedy naskládali nezbytná zavazadla i nás samotné do autobusu a vyrazili na sedmihodinovou cestu na druhou stranu republiky (do Jižních Čech). O tři přesedání a jedno těžkopádné dobíhání vlaku později zastavil náš vlak konečně na nádraží ve Vyšším Brodě.

Nutno uznat, že naše morálka byla touto dobou už na bodu mrazu, čemuž moc nenapomáhala ani zatažená obloha nad řekou, která znamenala únavnou plavbu bez šance na usušení v případě pádu do vody. Navzdory tomuto jsme se s batohy na zádech vydali do půjčovny lodí vyzvednout si náš raft a barely. Nakládání věcí, dofukování raftu a všechny ostatní přípravy zabraly asi půl hodiny, pak už nezbývalo nic jiného než odevzdat telefony, vyfotit se s vlajkou (což všichni nenávidíme a kdo může, ten se vymluví), obléknout vesty, rozdat pádla. Mohli jsme vyrazit.

V cestovním a ještě suší. Tak AHOOOJ!
V cestovním a ještě suší. Tak AHOOOJ!
Pavel se připravuje na vyplutí.
Pavel se připravuje na vyplutí.

Úsek naplánovaný na první den vedl z Vyššího Brodu do Zátoně - po Vltavě jsme měli urazit zhruba dvacet kilometrů a za vesnicí najít vhodné místo k táboření, ideálně přímo na říčním břehu, abychom nemuseli tahat raft daleko po souši. Během cesty muselo zároveň probíhat měření hloubky koryta a sbírání odpadků, což jsme předpokládali, že nás zdrží cca o hodinu vůči běžnému času plavby.

Už ve chvíli, kdy jsme přenášeli raft na řeku, nám bylo jasné, že jsme od cvičné expedice pozapomněli na jisté části vodáckého života... a hlavně jsme vytěsnili, jak je voda napoprvé studená. Vychlazení a s nohama od říčního bahna jsme tedy nasedli do lodi a odrazili od břehu. Proud tady byl silnější než na Moravě, což s sebou neslo příslib méně dřiny při pádlování, ale také většího nebezpečí při zastavování kvůli odpadkům. Chtěli jsme si tedy dát na čas, zvyknout si znovu na pádlování, kormidlování (Eliška s Cyrilem byli tentokrát ze své úlohy trochu nervózní) a na vodu celkově. (Ano, trochu nás kvůli tomuhle seznamování překvapil první jez a ano, museli jsme se pak otáčet u břehu, protože nás proud úplně vyhodil na stranu, ale na to už se historie neptá.)

Po prvním jezu jsme si všimli prvních odpadků zachycených mezi kořeny stromů u břehu, jednalo se hlavně o PET lahve, plastové obaly nebo igelitové tašky. Jak už je naším zvykem, rozhodli jsme se odstranit právě to jedno odpadkové "ložisko" v nejhlubší vodě s nejsilnějším proudem, takže nejen, že jsme se museli asi třikrát otáčet, abychom se vůbec dostali ke břehu, ale taky se nám podařilo vyklopit z lodi Terku, která se snažil odpadky sesbírat. Naše snaha zdokumentovat tento významný okamžik však nebyla vítaná, protože (cituji přímo Terku) ,,Opovaž se fotit můj mokrý zadek!''.

Zbytek cesty probíhal v podobném duchu, tedy až na vyklápění členů týmu. Druhý jez toho dne jsme zvládli už o něco lépe, i když jsme nabrali trochu víc vody, než jsme plánovali. Odpadků nebylo ani zdaleka tolik jako na Moravě, což jsme přisuzovali hlavně tomu, že ještě pořádně nezačala vodácká sezóna.

Po průjezdu kempem Branná  jsme začali hledat vhodné tábořiště, které jsme našli v podobě malé louky na nízkém břehu. Stavba a život v táboře už probíhali podle osvědčeného systému - postavit stany, prozkoumat nejbližší okolí, nasbírat dřevo, rozdělat oheň, připravit večeři, rozvrhnout hlídky, spát. Během našeho průzkumu se Terka nechala přemluvit k focení, protože už prý celkem uschla, a tak jsme ji zvěčnili při sbírání odpadků, které jsme našli na naší louce. A že některé úlovky opravdu stály za to...

,,Co to máš, Tery?''
,,Co to máš, Tery?''
,,Vypadá to jako čip na oběd.''
,,Vypadá to jako čip na oběd.''

Den druhý: Jsme za atrakci

Ráno bylo chladivé s mraky prohánějícími se po obloze, nic moc začátek nového dne. Uvařili jsme si čaj a ovesnou kaši, sbalili tábor. Čekal nás nejdelší úsek celé expedice, který měl vést dvacet pět kilometrů přes Český Krumlov až do Zlaté Koruny. Hned po vyjetí bylo jasné, že si na nás cestovaní z předchozího dne spojené s odpoledním pádlováním a nedostatkem spánku vybralo svou daň. Dřina měla naštěstí přijít až za Krumlovem, do té doby jsme měli čas užívat si rychlejší vody a jezů.

Nejen, že jsme před vjezdem do Krumlova potkali první vodáky, ale i množství odpadků vzrostlo, což znamenalo víc nekoordinovaného otáčení pro nás a víc zábavy pro všechny přihlížející. Tentokrát se však uklízení obešlo bez člena týmu přes palubu... hlavně protože jsme se rozhodli raději zastavit u břehu a zbytečně neriskovat něčí utonutí.

,,Elo, tys to utopila!"
,,Elo, tys to utopila!"
,,Neutopila! Obal nejde utopit."
,,Neutopila! Obal nejde utopit."

Neměli jsme nejmenší tušení, jak velká atrakce budeme pro všechny turisty v Českém Krumlově... Už u prvního jezu jsme měli obecenstvo, z následujícího mostu si nás dokonce fotili a než jsme se nadáli, prohlíželi si nás také hosté všech restaurací a kaváren na nábřeží. (Kdosi na raftu vyslovil kacířskou myšlenku, že bychom si za tu show měli nechat zaplatit.) Sjíždění jezů jsme si ale i tak užili na maximum, koneckonců nic vám nezlepší náladu tak jako sezení ve studené vodě s partou dofáků.

,,Nezapomeňte, musíme začít hned pádlovat, jinak nás to zase padesátkrát otočí."
,,Nezapomeňte, musíme začít hned pádlovat, jinak nás to zase padesátkrát otočí."

Voda se za Krumlovem postupně zklidňovala, dokud jsme nevjeli na olej, který měl pokračovat až ke Zlaté Koruně. Na tomto úseku jsme víceméně jen odpočívali, sem tam zabrali pádly a užívali si slabých slunečních paprsků. Poslední jez nás probral z dřímoty stejně dobře jako následné "Ahoj!" od vodáků kempujících ve Zlaté Koruně. Spacák a klidné posezení u večeře z konzervy bylo nablízku.

Tentokrát jsme museli trochu obměnit pořadí úkonů  - jako první přišel na řadu průzkum oblasti, abychom našli vhodné místo k táboření, které by bylo zároveň dostatečně vzdálené od civilizace. Nakonec jsme rozhodli pro mýtinku za ohybem řeky, kde jsme vytáhli rafty a pustili se do příprav na noc.

Den třetí: To je slunko?

Ano, je to tak, když jsme třetí den ráno vystrčili hlavy ze stanů, venku svítilo slunce. Tento jediný meteorologický úkaz nás poslední den nabyl takovou energií, že i bolavá záda a ruce se přestaly zdát jako nepřekonatelný problém. Poprvé za celou expedici jsme bez obav snídali v kraťasech, sluneční brýle bezpečně spočívaly připravené spolu s opalovacím krémem a ostatním vybavením na cestu. Čekal nás dvacetikilometrový úsek do Boršova nad Vltavou po rychlejší mělčí vodě. Vyráželi jsme s jediným předsevzetím - nepotáhneme raft po mělčině, na cvičné expedici nám to stačilo.

Hned po vyjetí jsme si všimli, že alespoň v počáteční části trasy je větší množství nánosů než doteď, což znamenalo víc odpadků a víc kličkování. Naštěstí pro nás (protože jsme při sbírání málem znova vyklopili Terku, která z toho nebyla moc nadšená) odpadků postupně ubývalo, sluníčka a tepla, které nás pronásledovaly celou cestu, však ne.

,,Hej, Ginny, dáš mi napít?"
,,Hej, Ginny, dáš mi napít?"
,,Určitě. Chceš říční vodu v lahvi?"
,,Určitě. Chceš říční vodu v lahvi?"

Zcela pochopitelně nešlo všechno přesně podle plánu - asi po necelé hodině pádlování už jsme stáli po kolena ve vodě a tahali zaseknutý raft přes mělčinu, na které jsme se zasekli. Nutno dodat, že jsme se nejdřív snažili raft prostě protlačit dál, aniž bychom z něj museli vylézat. Asi si dokážete představit, jak moc tahle strategie fungovala, ale zkusili jsme to.

Od tohoto menšího incidentu jsme se uchýlili ke zpěvu. Ten nám vydržel až k poslednímu jezu naší expedice těsně před cílovým Boršovem. Končit se má ve velkém, takže tenhle jez jsme museli přenést pěkně ručně. (Věřte mi, přenášet velký raft s vybavením na tři dny není žádná procházka růžovým sadem.) A to nejlepší nakonec, abychom neporušili tradice, tak jsme se před zakotvením v Boršově čtyřikrát otočili o břeh, protože už se nikomu nechtělo pádlovat. Třešničkou na dortu se stalo (opět dobrovolné) focení s nasbíraným odpadem za poslední den a návštěva místních záchodů a sprch.

Připraveni vyhodit odpad do popelnice a vyrazit domů. Kdo není na fotce, chce zůstat. (Ne, dělám si legraci. Všichni chceme domů.)
Připraveni vyhodit odpad do popelnice a vyrazit domů. Kdo není na fotce, chce zůstat. (Ne, dělám si legraci. Všichni chceme domů.)

Tímto bychom rádi poděkovali nejen DofE Česká republika a firmě Northfinder, která nám poskytla vybavení, ale také našim neúnavným hodnotitelkám a vedoucím paní profesorkám Mileně Šišákové a Martině Tiché. Těšíme se na další expedice.

Gymnázium J. A. Komenského a JŠ s právem státní jazykové zkoušky Uherský Brod, Komeského 169, Uherský Brod 688 31
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky